Badanie w lampie szczelinowej

badanie w lampie szczelinowej

Badanie w lampie szczelinowej jest wykonywane na biomikroskopie szczelinowym, który zapewnia powiększony, trójwymiarowy widok różnych części oka. Podczas badania lekarz okulista może spojrzeć na przednie części oka, zewnętrzne pokrycie (rogówkę), soczewkę, kolorową część (tęczówkę) i przednią część żelowego płynu (żel szklisty) która wypełnia dużą przestrzeń wnętrza oka.

 
 
  • Badanie to przeprowadza się przy użyciu specjalnego sprzętu wykorzystującego białe światło i soczewki umieszczone między lampą szczelinową a rogówką.
  • Badanie w lampie szczelinowej jest jedną z najczęstszych procedur podczas badania okulistycznego. Wykonuje się je kontrolnie oraz w celu diagnozy schorzeń takich jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, czy uszkodzeń konkretnych elementów oka.
  • Inne badania wzroku wykonywane podczas wizyty u specjalisty? Przeczytasz o nich tutaj - Badanie wzroku - kolejne etapy badania
 

Jak wykonywane jest badanie w lampie szczelinowej?

Specjalne soczewki umieszczone są między lampą szczelinową a rogówką (lub bezpośrednio na rogówce), aby zobaczyć głębsze struktury oka, takie jak nerw wzrokowy, siatkówka i obszar, w którym płyn spływa z oka (kąt drenażu). Do lampy szczelinowej można przymocować kamerę, aby fotografować różne części oka. Chociaż badanie jest bezbolesne, krople do oczu wykorzystywane do rozszerzania źrenicy mogą spowodować, że pole widzenia będzie się zamazywać do kilku godzin po badaniu.

Badanie w lampie szczelinowej wykonuje się przeważnie przy użyciu białego światła, a po zastosowaniu kropli fluorescencyjnych założony zostaje żółty filtr, czasem w połączeniu z filtrem kobaltowym (niebieskim) w celu maksymalizacji widzenia fluorescencji. Umieszczenie żółtego filtra barierowego na ścieżce światła powracającego zwiększa kontrast. Nowsze lampy szczelinowe mają wbudowany żółty filtr barierowy w obudowie oka, ponieważ jego stosowanie staje się coraz bardziej powszechne i pozwala na uzyskanie lepszych wyników badania. Filtru wolnego od czerwieni (zielonego), używa się, aby odróżnić zmiany naczyniowe od pigmentowanych. Naczynia krwionośne nabierają ciemnego koloru przy użyciu filtru wolnego od czerwieni. Niektóre lampy szczelinowe mogą być również wyposażone w neutralny filtr gęstości i filtr pochłaniający ciepło, aby zwiększyć komfort pacjenta.

Kiedy przeprowadza się badanie w lampie szczelinowej?

Badanie za pomocą lampy szczelinowej przeprowadza się także przy doborze soczewek kontaktowych. Każda osoba musi mieć wykonane indywidualne pomiary oka, ponieważ jeden rozmiar soczewek kontaktowych nie pasuje dla wszystkich. Jeśli krzywizna soczewki kontaktowej jest zbyt płaska lub zbyt wypukła dla kształtu oka, może to prowadzić do dyskomfortu, a nawet do uszkodzenia oka. Lekarz okulista wykona pomiary i określi najlepszy rozmiar soczewek kontaktowych dla kształtu oczu oraz rozmiar źrenicy i tęczówki.

Badanie za pomocą lampy szczelinowej można przeprowadzać również w wielu innych przypadkach, między innymi:

  • w ramach rutynowego badania wzroku wraz z innymi procedurami oceny oka, takimi jak oftalmoskopia, badanie wzroku lub tonometria (w celu pomiaru ciśnienia w oku);
  • aby obejrzeć struktury w tylnej części oka, takie jak nerw wzrokowy lub siatkówka;
  • aby pomóc w wykryciu zaburzeń występujących w strukturach przednich oka, takich jak zakażenie lub uszkodzenie rogówki, zaćma, zapalenie spojówek lub zapalenie tęczówki;
  • aby pomóc wykryć i monitorować jaskrę lub zwyrodnienie plamki żółtej;
  • w celu zlokalizowania obecności ciała obcego;
  • do wykrywania chorób objawiających się nieprawidłowym funkcjonowaniem narządu wzroku, np. cukrzycy;
  • rutynowe badania za pomocą lamp szczelinowych są ważne, aby wykrywać problemy ze wzrokiem na wczesnym etapie i prowadzić leczenia w przypadku obecności jakichkolwiek problemów;
  • do monitorowania powikłań, takich jak krwawienie po urazie oka, negatywne skutki chemioterapii lub radioterapii.

Gdzie wykonać badanie?

Badanie w lampie szczelinowej jest jedną z najczęstszych procedur w kompleksowym badaniu wzroku, ponieważ daje lekarzowi okuliście wiele dokładnych informacji na temat stanu zdrowia oczu. Główną cechą tego urządzenia jest przekształcenie wiązki światła w szczelinę, powodując dodanie głębi ostrości do widoku obserwatora, czyli okulisty. Badanie w lampie szczelinowej nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Może wystąpić niewielki dyskomfort z powodu jasnego światła, ale jest on krótkotrwały.

 

Opracowanie:

 

Artykuł powstał w oparciu o publikacje naukowe i stanowi integralną część Poradnika Optometrysty. Masz problemy ze wzrokiem? Skontaktuj się z naszym zespołem optometrystów lub poradź się swojego okulisty. Zagadnienia prezentowane w artykule, szczególnie w przypadku problemów ze wzrokiem, należy skonsultować ze specjalistą.

Realizacja - zespół optometrystów KODANO Optyk

źródła informacji:

  • [1] Ledford J. Sanders V. Badanie w lampie szczelinowej. Górnicki Wydawnictwo Medyczne. Wrocław 2011
  • [2] Grosvenor T. Optometria. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław 2011
  • [3] Gasson A., Morris J. Soczewki kontaktowe. Wydawnictwo Elesevier Urban & Partner. Wrocław
  • [4] Veys J. Meyler J. Davies I. Przewodnik. Praktyczne zasady doboru soczewek kontaktowych. The Vision Care Institute.

źródło zdjęcia:

  • [1] Briotusa.com
 
 

Udostępnij: